הבא: איך ילדי חינוך ביתי יסתדרו בצבא?
הקודם: מה לגבי תעודת בגרות בחינוך ביתי?
שאלות ותשובות על חינוך ביתי

האם בוגרי חינוך ביתי יוכלו ללמוד באוניברסיטה?

כדאי להבחין בין לימודים ברמה אקדמית, שפתוחים בפני כל מי שמתעניין ומוכן ללמוד, לבין צבירת קרדיט אקדמי וקבלת הכרה פורמלית בידע שלך מצד הממסד.

בשביל ללמוד, אפשר פשוט לבוא לאוניברסיטה ולהכנס לאחת הכיתות - אין שומרי סף בכניסה להרצאות, ו"שומע חופשי" הוא דבר מוכר ומקובל. גם בספריות אפשר לקרוא באופן חופשי, כל עוד לא מוציאים מהן ספרים (ואם רוצים לשאול ספרים, אפשר לרוב לקנות מנוי).

ללימודים בשמיעה חופשית יתרונות רבים:

אפשרות נוספת היא ללמוד חומר אקדמי באופן עצמאי לחלוטין, מקריאת ספרים ומאמרים ומהתנסות עצמאית. את הקשר עם אנשים מהתחום אפשר ליצור דרך קבוצות דיון באינטרנט, קשרים אישיים, או אפילו לפנות באופן אישי למומחים בתחום - רבים מהם שמחים לקשר עם צעירים שבאמת מתעניינים ורוצים ללמוד את אותם הדברים שהם מתעניינים בהם בעצמם.

בשביל לקבל הכרה פורמלית בידע שלך, יש צורך להתקבל למוסד מוכר ולשלם עבור התעודה. דרך נוחה לעשות זאת היא לימודים במסגרת האוניברסיטה הפתוחה, שמקבלת תלמידים מגיל 15, ללא צורך בציון פסיכומטרי או תעודת-בגרות. אפשר להשלים לימודים לתואר במסגרת האו"פ, או להשתמש בנקודות האקדמיות שצוברים שם כדי להתקבל למוסדות אקדמיים אחרים. הקורסים באו"פ נבנו ע"י צוותים מקצועיים שכוללים גם מומחים בתחום הנלמד וגם בכתיבה והוראה, ולדעתי הם לרוב נוחים יותר ללמידה מאשר קורסים מקבילים באוניברסיטאות הרגילות. (בחלק מהספריות הציבוריות אפשר למצוא ספרי-קורס של האו"פ ולהתרשם באופן אישי.)

בשביל לקבל קרדיט אקדמי באוניברסיטה רגילה, אפשר לרוב להירשם לקורסים דרך המחלקה ללימודי חוץ - רוב האוניברסיטאות כבר רגילות לבני נוער שלוקחים קורסים באופן הזה. בחלקן יש גם תוכניות מוסדרות ללימודים לקראת תואר עבור בני נוער ללא תעודת בגרות.

בשביל להפוך את הקרדיט האקדמי לתואר, יש צורך להתקבל לאוניברסיטה באופן רשמי. לשם כך צריך לרוב להפגש עם האדם שאחראי על הקבלה לאוניברסיטה (בכל אוניברסיטה מכנים את התפקיד הזה בשם שונה). הוא יבחן את הקרדיט שנצבר, הישגים מחוץ לאוניברסיטה, ציון פסיכומטרי (אם יש) והמלצות, ויתרשם ממך באופן אישי. על סמך כל זאת הוא יחליט אם לקבל אותך לאוניברסיטה, ובאילו תנאים.

אפשר לפנות לאחראי על הקבלה גם ללא קרדיט אקדמי קודם, ובלבד שיהיה משהו אחר שעשוי להשפיע עליו לקבל אותך. למשל, הישגים מעשיים בתחום או מעורבות של מרצה שיצרת עימו קשר כשומע חופשי.

כמובן שגם הדרך הסטנדרטית פתוחה בפני בוגרי החינוך הביתי: תמיד אפשר להבחן בבחינות הבגרות או ללמוד במכינה אקדמית, לעשות מבחן פסיכומטרי, ולשלוח את טפסי ההרשמה למכונת הקבלה והמיון להתעבד יחד עם הטפסים של שאר הנבחנים.

הבא: איך ילדי חינוך ביתי יסתדרו בצבא?
הקודם: מה לגבי תעודת בגרות בחינוך ביתי?

bottom bar


2002 © יונת שרון    תנאי שימוש    כבד את ילדיך