הבא: האם הורים שאינם מורים יכולים ללמד את ילדיהם?
הקודם: מה זה חינוך ביתי?
שאלות ותשובות על חינוך ביתי

למה אנשים מחנכים את ילדיהם מהבית?

למה אנשים שולחים את ילדיהם לבי"ס? רוב האנשים בכלל לא חושבים על זה, הם רואים בבי"ס משהו מובן מאליו כמו לידה או מוות - והכרחי באותה מידה. אבל כשמבינים שבי"ס הוא בחירה, ושיש אפשרויות אחרות, אפשר לשקול בצורה מושכלת (או לחוש באופן אינטואיטיבי) אם זו אכן הבחירה הטובה ביותר עבור ילדינו ועבורנו כמשפחה.

אז באמת למה לשלוח את הילדים לבי"ס? למה להניח בידי אנשים זרים את האחריות והכוח לחנך את ילדינו? האם מוצדק לגרום לילדים להוציא על בי"ס כל-כך הרבה זמן, מחוייבות ומרץ? האם הויתורים הנדרשים לטובת המסגרת באמת נחוצים? האם התועלת שבבי"ס גדולה מספיק בשביל להצדיק את הדרישות שהוא מציב בפני הילדים והמשפחה כולה?

יש הצדקות שונות לשליחת ילדים לבי"ס - בשביל ללמוד, בשביל לרכוש ערכים, בשביל להיות בחברה טובה, בשביל לאפשר להורים לעבוד, ואולי עוד סיבות. אבל בי"ס אינו הדרך היחידה לספק את הדברים הללו, ולדעת הורים רבים הוא אינו מספק אותם בצורה נאותה. חינוך ביתי נותן דרך שונה להשיג השכלה, ערכים, חברים, ומחיה. משפחות של חינוך ביתי מוצאות שהדרך הזו מתאימה להן יותר.

מלבד זה, לחינוך ביתי יכולים להיות יתרונות נוספים, לפעמים בלתי צפויים. למשל (רשימה בהחלט לא ממצה):

אבל בשורה התחתונה, אנשים בוחרים בחינוך ביתי כשהם מחליטים להשאיר את האחריות לחינוך בידיהם שלהם, ולא להפקידו בידי מערכות חיצוניות.

הבא: האם הורים שאינם מורים יכולים ללמד את ילדיהם?
הקודם: מה זה חינוך ביתי?

bottom bar


2002 © יונת שרון    תנאי שימוש    כבד את ילדיך